Super League: Ο Άρης έστειλε ως πρώτο τον ΠΑΟΚ στα playoffs | Κερδισμένος ο Ολυμπιακός

Ολοκληρώθηκε την Κυριακή (3/3) η κανονική περίοδος της Super League με τη διεξαγωγή της 26ης αγωνιστικής.

Οι ανακατατάξεις στην πρώτη τετράδα ήταν σημαντικές μετά τις ισοπαλίες της ΑΕΚ και του Παναθηναϊκού, βάζοντας ακόμα μεγαλύτερη φωτιά ενόψει των play offs, που θα ξεκινήσουν το άλλο Σαββατοκύριακο, με την κλήρωση να γίνεται τη Δευτέρα (4/3).

Η Ένωση δεν τα κατάφερε στη Θεσσαλονίκη και ήρθε ισόπαλη 3-3 σε ένα απίθανο ματς με τον Άρη. Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και άνοιξε το σκορ μόλις στο 15ο λεπτό, με τον Άμραμπατ να ευστοχεί στο πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος σε μαρκάρισμα του Μοντόγια.

Το ματς είχε αρκετές μονομαχίες και μαρκαρίσματα, αλλά όχι πολλές καλές στιγμές. Στην πρώτη σημαντική για τον Άρη, ο Ανσαριφάρντ έκανε το σουτ από τα δεξιά στο 26’, αλλά η μπάλα πέρασε παράλληλα από την εστία του Στάνκοβιτς.

Ο Κουέστα απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Λιούμπισιτς στο 41’ κι ο Φετφατζίδης, αφού είδε το γκολ που πέτυχε στο 43’ να ακυρώνεται ως οφσάιντ, ισοφάρισε ένα λεπτό αργότερα, εκμεταλλευόμενος το τεράστιο κενό στην άμυνα της ΑΕΚ. Ο Έλληνας μεσοεπιθετικός μετά την κεφαλιά πάσα του Ανσαριφάρντ, απέφυγε τον Στάνκοβιτς κι από πλάγια θέση έκανε το 1-1.

Οι παίκτες του Άκη Μάντζιου μπήκαν δυνατά και μετά την ανάπαυλα και στην πρώτη καλή στιγμή έκαναν την ανατροπή. Ο Μορόν έστρωσε στον Σαβέριο μέσα στην περιοχή, ο Στάνκοβιτς τον σταμάτησε, αλλά ο Σαβέριο πήρε το ριμπάουντ κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 49’.

Η ΑΕΚ, όμως, βρήκε σχεδόν άμεσα την «απάντησε», ισοφαρίζοντας με τον Βίντα σε μια περιπετειώδη φάση στο 55ο λεπτό. Μάλιστα, θα μπορούσε να είχε κάνει ανατροπή στην ανατροπή, αλλά το σουτ του Λιούμπισιτς στο 57’, πέρασε ελάχιστα άουτ.

Τελικά, αυτό έγινε στο 67’ με τον Πόνσε, ο οποίος έκανε δυνατή κεφαλιά, μετά το γέμισμα που έκανε ο Ελίασον στην περιοχή, ενώ ο Κουέστα απέτρεψε το τέταρτο γκολ των φιλοξενούμενων, καθώς έδιωξε το σουτ του Τσούμπερ στο 75ο λεπτό.

Στο 88’ ο Μορόν κέρδισε πέναλτι για μαρκάρισμα του Πινέδα, αλλά ο Σιδηρόπουλος αφού είδε τη φάση στο VAR άλλαξε απόφαση.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα η ΑΕΚ ήταν κακή, έδωσε αφορμές και τελικά το πλήρωσε, καθώς στην τελευταία φάση ο Γιόνσον απομάκρυνε με το κεφάλι κι η μπάλα βρήκε στο υψωμένο χέρι του Βίντα. Το πέναλτι μετέτρεψε σε γκολ ο Μορόν, ο οποίος ισοφάρισε για τον Άρη κι έστειλε ως πρώτο τον ΠΑΟΚ στα playoffs.

Ο ΠΑΟΚ, ο οποίος πέρασε από τη Λαμία έστω και δύσκολα, εκμεταλλεύτηκε την απώλεια βαθμών της ΑΕΚ και ολοκλήρωσε πρώτος την κανονική διάρκεια της Σούπερ Λιγκ!

Στην τρίτη θέση σκαρφάλωσε ο Ολυμπιακός, ο οποίος είχε εύκολο έργο απέναντι στον Βόλο.

Στην τέταρτη θέση έπεσε ο Παναθηναϊκός μετά την ισοπαλία 2-2 με τον ΟΦΗ.

Αντίθετα, στην ουρά δεν άλλαξαν πολλά μετά τις ισοπαλίες σε Γιάννινα και Καισαριανή.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 26ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League:
Άρης – ΑΕΚ 3-3

Κηφισιά – Παναιτωλικός 2-2

ΟΦΗ – Παναθηναϊκός 2-2

Ολυμπιακός – Βόλος 3-0

Πανσερραϊκός – Αστέρας Τρίπολης 2-1

ΠΑΣ Γιάννινα – Ατρόμητος 1-1

Λαμία – ΠΑΟΚ 0-2