Οι τρικολόρ λύγισαν στα πέναλτι με 5-3 τους Ίβηρες και πέρασαν στα ημιτελικά-(vid)

Σε ένα παιχνίδι με απίστευτο σασπένς που οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι η Γαλλία «λύγισε» την Πορτογαλία με 5-3 και πήρε τη μεγάλη πρόκριση για τα ημιτελικά του Euro 2024.

Οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να βάλουν γκολ ούτε στην κανονική διάρκεια, αλλά ούτε και στην παράταση, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να οδηγηθεί στη «ρώσικη ρουλέτα». Εκεί οι «τρικολόρ» ήταν πιο εύστοχοι και πήραν το… εισιτήριο για τους «4».

Η ομάδα του Ντιντιέ Ντεσάν θα αντιμετωπίσει την Τρίτη 9 Ιουλίου (22:00) την Ισπανία, η οποία νίκησε νωρίτερα με 2-1 τη Γερμανία στην παράταση.

Ισορροπημένο ημίχρονο από τις δύο ομάδες

Η Πορτογαλία φάνηκε να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τη Γαλλία να έχει αρκετά πιο παθητικό ρόλο.

Τα πρώτα 15 λεπτά πέρασαν χωρίς να δημιουργηθεί κάποια φάση προς τις δύο εστίες, με το παιχνίδι να κινείται πιο πολύ προς τον χώρο του κέντρου.

Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 16′, όταν ο Μπρούνο Φερνάντες βρήκε χώρο στο ημικύκλιο, δοκίμασε το πόδι του, αλλά η μπάλα χτύπησε στον ώμο του Σαλιμπά και βγήκε κόρνερ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα οι «πετεινοί»… απάντησαν, με τον Ερναντές να εξαπολύει δυνατό σουτ εκτός περιοχής και τον Ντιόγκο Κόστα να απομακρύνει με δυσκολία.

Ο Καμαβινγκά στο 28′ δοκίμασε το πόδι του, με ένα δυνατό σουτ στην κίνηση, το οποίο κατέληξε αρκετά μέτρα άουτ.

Η τελευταία καλή φάση του ημιχρόνου έγινε στο 42′, όταν ο Μπρούνο Φερνάντες εκτέλεσε φάουλ από καλή θέση, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Μενιάν.

Υπεροχή της Γαλλίας χωρίς αποτέλεσμα

Οι «τρικολόρ» ήταν εκείνοι που απείλησαν πρώτοι στο δεύτερο μέρος. Ο Εμπαπέ έκανε το σουτ εκτός περιοχής, αλλά ο Γάλλος κίπερ ήταν σε ετοιμότητα και μπλόκαρε.

Δύο λεπτά αργότερα η Πορτογαλία έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει. Ο Λεάο έκανε το γύρισμα, ο Βιτίνια εκτέλεσε, αλλά ο Μενιάν έσωσε, ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Ρονάλντο δεν κατάφερε με τακουνάκι να σκοράρει.

Οι «πετεινοί» στο 66′ προσπάθησαν να απαντήσουν, όμως ο Ντίας με εξαιρετικό τάκλιν έκοψε το διαγώνιο σουτ του Κόλο Μουανί. Ένα λεπτό μετά ο Ντεμπελέ έκανε σουτ, αλλά ο Κόστα ήταν σε ετοιμότητα.

Το επιθετικό… κρεσέντο της Γαλλίας συνεχίστηκε. Ο Καμαβινγκά εκτέλεσε από διαγώνια στην περιοχή, ωστόσο η μπάλα πέρασε άουτ. Ο Ντεμπελέ στο 73′ έκανε σουτ εκτός περιοχής, αλλά δεν κατάφερε να βρει στόχο.

Ο Καντέ δοκίμασε το πόδι του εκτός περιοχής στο 87′, ο Κόστα όμως έδειξε και πάλι τα ρεφλέξ του. Ο ίδιος παίκτης στο 89′ έκανε νέο σουτ, όμως ο κίπερ της Πορτογαλίας μπλόκαρε εύκολα.

Η τελευταία φάση του αγώνα πριν από την παράταση σημειώθηκε στο 90’+2′, αλλά το σουτ του Εμπαπέ έφυγε αρκετά μέτρα άουτ.

Η παράταση δεν άλλαξε το σκηνικό

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο στο 90′ έχασε τεράστια ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ. Ο Κονσεϊσάο έκανε ωραία ενέργεια, γύρισε στον Πορτογάλο σταρ, ο οποίος έκανε κάκιστο τελείωμα.

Οι Ίβηρες έχασαν ακόμα μία φάση για να σκοράρουν στο 105′ με τον Κονσεϊσάο, το σουτ του οποίου έφυγε ψηλά άουτ.

Στο 108′ ο Φέλιξ έκανε κεφαλιά από πλάγια θέση, με την μπάλα να φεύγει άουτ.

Ο Ντεμπελέ στο 111′ έκανε άστοχο σουτ από το όριο της περιοχής. Τρία λεπτά αργότερα ο Μπαρκολά έκανε ωραία ενέργεια, όμως ήταν άστοχος από πλάγια θέση.

Η Πορτογαλία στο 120′ έκανε υποδειγματική αντεπίθεση, όμως το συρτό σουτ του Μέντες κατέληξε πάνω στον Μενιάν και το ματς πήγε στα πέναλτι.