Euro 2024: Πρώτη με γκολ στο 92ο λεπτό η Γερμανία, buzzer beater… ελπίδας η Ουγγαρία

Euro 2024: Η Γερμανία πήρε την πρώτη θέση στον Α’ όμιλο με γκολ στο 92ο λεπτό, ενώ οι Ούγγροι σκόραραν στο 10ο λεπτό των καθυστερήσεων κι ελπίζουν ότι θα είναι στους καλύτερους τρίτους.

Με δύο συγκλονιστικά θρίλερ άνοιξε η αυλαία της τελευταίας αγωνιστικής των ομίλων.

Η Γερμανία βρέθηκε μια… ανάσα από τον χάσει την πρώτη θέση στον Α’ όμιλο από την Ελβετία, αλλά στο τέλος κατάφερε να χαμογελάσει. Ήρωας για τους «οικοδεσπότες» ήταν ο Φίλκρουγκ, ο οποίος σκόραρε στο 92’, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Οι Ελβετοί είχαν προηγηθεί με τον Εντόι στο 28ο λεπτό κι είχαν ευκαιρίες για να «κλειδώσουν» τη νίκη. Στο τέλος είδαν τους αντιπάλους τους να τους παίρνουν την… μπουκιά από το στόμα, αλλά προκρίθηκαν στους «16» ως δεύτεροι.

Συγκλονιστικό ήταν και το άλλο ματς του ομίλου, όπου η Ουγγαρία «λύγισε» 1-0 τη Σκωτία, χάρη σε τέρμα του Σόμποθ στο 10ο λεπτό των καθυστερήσεων. Οι Μαγυάροι μπορούν να ελπίζουν ότι θα είναι ανάμεσα στους καλύτερους τρίτους που θα περάσουν στα νοκ άουτ, ενώ παράλληλα έστειλαν «σπίτι» τους Σκωτσέζους.