Euro 2024, Ισπανία – Γεωργία 4-1: Με ανατροπή στους «8» όπου περιμένει η Γερμανία – Το πανόραμα

Η Γεωργία έβαλε δύσκολα στην Ισπανία για ένα ημίχρονο, αλλά οι Ίβηρες ήταν καταιγιστικοί, επικράτησαν με 4-1 και πάνε για «τιτανομαχία» με τη Γερμανία στα προημιτελικά του Euro 2024.

Οι εξαιρετικές εμφανίσεις για την Ισπανία συνεχίζονται στο Euro 2024.

Η σκληροτράχηλη Γεωργία άντεξε στην πίεση των «Φούριας Ρόχας» από το ξεκίνημα του αγώνα, πήρε προβάδισμα με αυτογκόλ του Λε Νορμάντ στην πρώτη της επίθεση στο ματς στο 18′.

Έβαλε δύσκολα στους αντιπάλους της για 40 λεπτά, αλλά το γκολ του Ρόντρι πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια έπαιξε ρόλο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ισπανία ήταν καταιγιστική. Αρχικά έκανε την ανατροπή με το γκολ του Φαμπιάν Ρουίθ από υπέροχη σέντρα του Γιαμάλ.

Και στη συνέχεια μετέτρεψε τη νίκη της σε θρίαμβο με τα υπέροχα γκολ των Γουίλιαμς και Όλμο.

Διαιτητής: Φρανσουά Λετεξιέ (Γαλλία)

Κίτρινες: Νταβιτασβίλι – Μοράτα

ΙΣΠΑΝΙΑ (Λουϊς ντε λα Φουέντε): Ουνάι Σιμόν, Καρβαχάλ (81΄ Χεσούς Νάβας), Λε Νορμάντ, Λαπόρτ, Κουκουρέγια (66΄ Γκριμάλντο), Φαμπιάν Ρουίθ (81΄ Μερίνο), Ρόδρι, Πέδρι (52΄ Όλμο), Γιαμάλ, Μοράτα (67΄ Ογιαρθάμπαλ), Νίκο Γουίλιαμς

ΓΕΩΡΓΙΑ (Βίλι Σανιόλ): Μαμαρντασβίλι, Κακαμπάτζε, Γκβελεσιάνι (78΄ Κβεκβεσκίρι), Κάσια, Λοτσοσβίλι (63΄ Τσιταϊσβίλι), Ντβάλι, Τσακβετάτζε (63΄ Νταβιτασβίλι), Κοτσορασβίλι, Κιτεϊσβίλι (41΄ λ.τρ. Αλτουνασβίλι), Μικαουτάτζε (78΄ Ζιβζιβάτζε), Κβαραχτσκέλια