Champions League: Ήττα για Μπαρτσελόνα, ισοπαλία για Άρσεναλ – Η βαθμολογία μετά την 1η αγωνιστική

Με το… αριστερό μπήκε στο Champions League η Μπαρτσελόνα αφού έχασε με 2-1 από τη Μονακό, σε αντίθεση με την Ατλέτικο Μαδρίτης που νίκησε με το ίδιο σκορ τη Λειψία, την ώρα που η Άρσεναλ έμενε στο 0-0 με την Αταλάντα στο Μπέργκαμο.

Στο Μονακό η Μπαρτσελόνα είδε τα πράγματα να στραβώνουν από νωρίς καθώς στο 10′ έχασε με αποβολή τον Γκαρσία και στο 16′ έμεινε πίσω στο σκορ από το γκολ του Ακλιούς. Παρ’ όλα αυτά, κατάφερε να ισοφαρίσει στο 28′ με τον εκπληκτικό Γιαμάλ, με το 1-1 να παραμένει ως το 71ο λεπτό. Σε εκείνο το χρονικό σημείο ο Λενικενά έκανε το 2-1 για τους Γάλλους, οι οποίοι πανηγύρισαν μια μεγάλη νίκη αφού το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του αγώνα.

Αταλάντα – Άρσεναλ 0-0

Στο Μπέργκαμο οι Άγγλοι ήταν αυτοί που απείλησαν πρώτοι, στο 13′, με την εκτέλεση φάουλ του Σάκα αλλά ο Καρνεζέκι έκανε πολύ ωραία απόκρουση στη γωνία και κράτησε το 0-0. Απόκρουση που ήταν… τίποτα, όμως, μπροστά σε αυτό που έκανε ο Ράγια στο β’ μέρος. Η Αταλάντα κέρδισε πέναλτι στο 48′ για ανατροπή του Έντερσον από τον Πάρτεϊ και ο Ρετέγκι ανέλαβε την εκτέλεση στο 51′, αλλά έγιναν εκπληκτικά πράγματα: Εκτέλεση, απόκρουση του Ράγια στη γωνία, κεφαλιά του Ρετέγκι στην επαναφορά και νέα απόκρουση του τερματοφύλακα της Άρσεναλ, με το 0-0 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Ατλέτικο Μαδρίτης – Λειψία 2-1

Οι Γερμανοί μπήκαν στο ματς με στόχο να αιφνιδιάσουν τους Ισπανούς και το κατάφεραν στο 4′, όταν ο Σέσκο με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε, όμως, αντέδρασε και ισοφάρισε στο 28′ με τον Γκριεζμάν, για να κάνει την ανατροπή στο φινάλε και συγκεκριμένα στο 90′ με τον Χιμένες, ο οποίος έγραψε το τελικό 2-1. Με νίκη, επομένως, άρχισε τις ευρωπαϊκές υποχρεώσεις της η Ατλέτικο, με ήττα η Λειψία.

Μπρεστ – Στουρμ Γκρατς 2-1

Το πρώτο της τρίποντο πανηγυρίζει η Μπρεστ, η οποία υποδέχθηκε τη Στουρμ Γκρατς και τη νίκησε με 2-1. Οι Γάλλοι προηγήθηκαν στο 23′ με τον Μανιέτι αλλά στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, στο 45’+1′, το αυτογκόλ του Φερνάντες έφερε το 1-1. Νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο όμως, στο 56′, ο Σίμα σκόραρε για το 2-1 της Μπρεστ, η οποία κράτησε το αποτέλεσμα ως το τέλος και πήρε τη νίκη.