ΑΓΓΛΙΑ: 0% μπάλα – 100% άστρο..5-3 την Ελβετία στα πέναλτι (ΒΙΝΤΕΟ)

Ισοφάρησε στο 80', με το ΠΡΩΤΟ της σουτ εντός εστίας!-Δοκάρι στην παράταση ο Σακίρι!

Αν και βρέθηκε ξανά λεπτά μακριά από τον αποκλεισμό, η ομάδα του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ βρήκε και πάλι τον τρόπο να κάνει τη δουλειά και μετά το 1-1 στα 120 λεπτά, απέκλεισε την εκπληκτική, Ελβετία, στα πέναλτι (5-3). Σε έναν ακόμα ημιτελικό τα τελευταία χρόνια θα παίξουν τα Τρία Λιοντάρια, που για ακόμα μια φορά δεν θάμπωσαν, όμως περιμένουν αντίπαλο από το Ολλανδία – Τουρκία. Μοιραίος ο Ακάντζι για το σύνολο του Μουράτ Γιακίν στην ψυχοφθόρο διαδικασία.

Με την Αγγλία να είναι «σφιχτή» και να παρατάσσεται με 3άδα από τον Σάουγκεϊτ και την Ελβετία να έχει παικταράδες σε όλες τις γραμμές, μικρή εντύπωση έκανε ότι οι φάσεις ήταν ανύπαρκτες. Τα Τρία Λιοντάρια ξεμύτισαν μετά το 10λεπτο με ένα σουτ του Ράις που μπλοκαρίστηκε, ενώ στο 16’ ο Κέιν ζήτησε πέναλτι μετά το μαρκάρισμα του Τσάκα. Ο αγώνας ήταν ισορροπημένος αφού δεν υπήρχαν ούτε καν οι προϋποθέσεις από καμία από τις δύο πλευρές, με αποτέλεσμα το πρώτο μέρος να φύγει στο απόλυτο «μηδέν».

Στην επανάληψη, η Ελβετία βγήκε καλύτερα, είχε την πρώτη στιγμή στο 52’ με τον Εμπολό που γύρισε μέσα στην περιοχή και έκανε χλιαρό τελείωμα και στο 57’ ο Κόνσα έκοψε τη σέντρα του Ροντρίγκες. Το ματς ήταν στο γνωστό mode, όμως στο 75’ η Ελβετία έκανε το «μπαμ» καθώς έπειτα από γύρισμα του Εντόι από δεξιά, ο Στόουνς δεν μπόρεσε να κόψει, ο Εμπολό πρόλαβε τον Γουόκερ και στ κενό τέρμα έγραψε το 0-1. Η Αγγλία σε εκείνο το σημείο χρειάστηκε να παίξει μπάλα και με κάποιον τρόπο τα κατάφερε.

Λίγο αφού ο Σάουθγκεϊτ επανέφερε το σύστημα με 4άδα στην άμυνα, ο Σάκα πήρε στα δεξιά, συνέκλινε και στο ΠΡΩΤΟ ΕΝΤΟΣ ΕΣΤΙΑΣ ΣΟΥΤ, έστειλε την μπάλα δοκάρι-και-μέσα μην αφήνοντας περιθώριο στον Ζόμερ. Στο υπόλοιπο των 90’ η Αγγλία προσπάθησε να εκμεταλλευτεί το momentum, όμως δεν έφτιαξε την «καθαρή» ευκαιρία, το 1-1 παρέμεινε και οδηγηθήκαμε στην παράταση.

Στον έξτρα χρόνο, η Ελβετία έφτασε πολύ κοντά στο γκολ στο, όταν ο Σακίρι με τεχνικό χτύπημα κόρνερ στη συμβολή των δοκών, άφησε ΑΓΑΛΜΑ τον Πίκφορντ. Στη συνέχεια ο ρυθμός παρέμεινε χαμηλός, οι αντίπαλοι δεν θέλησαν να ρισκάρουν καθόλου πριν τα πέναλτι..

Πάλμερ. Γκολ. 1-0 η Αγγλία
Ακάντζι. Το πιάνει ο Πίκφορντ, μένει το 1-0
Μπέλιγχαμ. Γκολ. 2-0 η Αγγλία
Σαρ. Γκολ. 2-1 μειώνει η Ελβετία
Σάκα. Γκολ. 3-1 η Αγγλία
Σακίρι. Γκολ. 3-2 μειώνει η Ελβετία
Τόνεϊ. Γκολ. 4-2 η Αγγλία
Αμντούνι. Γκολ. 4-3 μειώνει η Ελβετία