Euro 2024: Έκλεισαν θέση για τους «8» Γερμανία κι Ελβετία –

Euro 2024: Δείτε τα αποτελέσματα των πρώτων αγώνων για τη φάση των «16»

Η Γερμανία κι η Ελβετία έγιναν οι πρώτες ομάδες που εξασφάλισαν την παρουσία τους στα προημιτελικά.

Το όνειρο για την επιστροφή τους στην κορυφή της Ευρώπης, μετά από 28 χρόνια, παραμένει ολοζώντανο για τους Γερμανούς.

Τα «πάντσερ» σήκωσαν το… βάρος του φαβορί και μολονότι οι Δανοί έδειξαν ένα αξιόμαχο πρόσωπο ήταν ανώτεροι και πήραν δίκαια τη νίκη (2-0) και την πρόκριση, με τα γκολ των Χάβερτς (με πέναλτι στο 53’) και Μουσιάλα (68’).

Στο 35ο λεπτό η αναμέτρηση οδηγήθηκε σε προσωρινή διακοπή, λόγω έντονης χαλαζόπτωσης και αστραπών και συνεχίστηκε μετά από 24 λεπτά.

Η εντυπωσιακή Ελβετία επικράτησε 2-0 της κατόχου του τίτλου, Ιταλία και πήρε πανηγυρικά την πρόκριση για τα προημιτελικά του Ευρωπαϊκου Πρωταθλήματος στη Γερμανία.

Η ομάδα του Μουράτ Γιακίν ήταν ανώτερη καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα και στις 6 Ιουλίου στο Ντίσελντορφ θα αντιμετωπίσει τον νικητή του αγώνα της Αγγλίας με τη Σλοβακία.

Ο Φρόλιερ ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 37ο λεπτό, μετά την ασίστ του Βάργκας, ενώ στις καθυστερήσεις ο Ρίντερ είχε δοκάρι σε απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, ο κορυφαίος της Ελβετίας, Ρουμπέρν Βάργκας με τρομερό φαλτσαριστό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.